aktuality termínovka statistiky galerie kontakt historie

facebook

@atletikahavirov

DRUŽSTVO MUŽŮ PO TŘETÍM KOLE STÁLE TŘETÍ

Koncem měsíce pořádala Olomouc čtvrté kolo první ligy atletických družstev mužů. Poslední kolo druhé nejvyšší soutěže přineslo strhující podívanou. Stále totiž nebylo rozhodnuto o vítězi celé soutěže. Bylo jasné jen jedno, že to bude Opava či Brno. Vítěz by postoupil na MČR družstev, kde by si mohl vybojovat postup do Extraligy. O sestupujícím také nebylo rozhodnuto. Tady mezi sebou bojovala družstva Zlína a Hranic. A svůj boj vedl i atletický oddíl Slavia Havířov, který zde jel s cílem uhájit třetí místo před dotírajícím Třincem. Měl náskok dvou hlavních bodů, což znamenalo, že by Třinec musel skončit o dvě místa výše než havířovští. Ale bohužel od začátku se našemu oddílu lepila smůla na paty. Na závod nemohli z různých důvodů přijet některé opory a co víc, během závodů se zranil druhý nejlepší bodovač a někteří zde jeli i se zraněním.

Slávisté vstupovali do soutěže již s přídělem sedmnácti bodů, o které se postarali v chůzi na 10 km Jan Polášek (3. místo), Richard Chmelík (5. místo), Tomáš Chmelík (8. místo). Tento závod se konal v Přerově týden před závěrečným kolem.

Jako první se do svého sektoru vydali kladiváři. Oddíl Havířova zde měl pouze jednoho zástupce a to v Radimu Štefkovi, který své náčiní o hmotnosti 7,26 kg hodil do vzdálenosti 45,49 m. Tento hod patřil mezi nejlepší v celé soutěži a Štefek obsadil druhé místo. Ve stejný čas bojovali o body ve skoku dalekém Jakub Bystroň a Marek Witoszek. Bystroň obsadil čtvrté místo výkonem 639 m a Witoszek skončil na místě desátém. To už se ale začínaly rozjíždět soutěže v nejkratších sprintech. Zde měli borci Havířova početné zastoupení. Do finále A postoupili Jiří Korejz a Matěj Linhart, který se ale v rozběhu zranil. Do finále B postoupili Marek Sechra a Filip Kotásek. Ve finále A stačilo dokončit běh a závodníci byli na bodech. Tímto se řídil Matěj Linhart, který si s největší pravděpodobností natáhl zadní stehenní sval, ale na start finále nastoupil a dokulhal do cíle pro body. Jiří Korejz v tomhle běhu obsadil páté místo. Ve finále B doběhl druhý Marek Sechra a hned za ním Filip Kotásek. Touto disciplínou si naši borci zajistili průběžné překvapivé vedení v soutěži.

Navíc následovala silná disciplína Havířova, kterou je běh na 800 m. Vyhrál Lukáš Ožana v čase 1:55,64, šestý skončil Ludvík Salamon, devátý Michal Broda a desátý skončil Vojtěch Zecha, který je věkem ještě žák, což nebylo znát, v závěru si mazácky poradil se dvěma soupeři z Třince. V průběhu osmistovek se rozeběhla soutěž ve skoku vysokém. Jakub Bystroň v něm obsadil výborné třetí místo za kvalitní výkon 188 cm. Marek Witoszek obsadil pěkné deváté místo. V hodu oštěpem (800 g) se snažil bojovat o body Rostislav Kyzlink, který absolvoval závody s poraněním zad, což ho zvláště při této disciplíně značně omezovalo. Obsadil jedenácté místo. V běhu na 400 m měl Havířov zastoupení pouze v jednom závodníkovi. Michal Broda obsadil osmé místo.

V polovině soutěže vypadala situace pro Havířov velice dramaticky. Třinec byl na druhém místě a Slavie se propadla až na místo šesté. Rozdíl mezi družstvy byl jen pár bodíků, na druhý Třinec Havířov ztrácel třináct bodů a stále se odstup mezi těmito dvěma rivaly zvyšoval.

Svůj první start na dráze si letos připsali Jan Polášek a Stanislav Záleský a to v běhu na 5000 m. Záleský doběhl do cíle na osmém místě, Polášek skončil devátý. Během nejdelší běžecké trati slunečného dne bojovali havířovští borci o bodový příspěvek i v sektoru vrhu koule (7,26 kg). Radim Štefek obsadil šesté místo a Rostislav Kyzlink skončil na desátém místě. Rosťa si chuť spravil až v hodu diskem (2 kg), kde v jednu chvíli byl dokonce vedoucím závodníkem, ale nakonec z toho bylo třetí místo. Radim Štefek v této disciplíně obsadil jedenácté místo. Své zastoupení měla Slavie i v trojskoku, kde obsadil dvanácté místo Marek Witoszek..

Další běžeckou disciplínou byl běh na 400 m přes překážky. Zde obsadil sedmé místo Ludvík Salamon a desátý byl Michal Broda. Následovaly běhy na 200 m a i zde měli své zastoupení atleti Slavie. Borci se ale setkali s nepříjemným protivětrem, který chvílemi dosahoval až neskutečných - 5 m/s. I tak se závodníci dokázali s touto nepříjemností vyrovnat a vybojovali solidní bodový příděl. Šesté místo obsadil Jíří Korejz, osmý skončil Marek Sechra a na devátém místě Filip Kotásek. Poslední individuální disciplínou byl běh na 1500 m. Páté místo obsadil Lukáš Cwistek, Lukáš Ožana skončil překvapivě až jedenáctý.

Následovaly závěrečné štafety, které slibovaly obrovské drama. A to hlavně v boji o třetí místo a o udržení v lize. Havířov se totiž v závěrečných disciplínách dokázal zmátořit a poskočil na třetí místo s mírným náskokem na dotírající Břeclav s Třincem. V boji o udržení mezi Hranicemi a Zlínem dělilo tyto týmy pár bodů. Havířov ve štafetě na 4x 100 m složil dva běhy. Štafeta „A“ ve složení Korejz, Bystroň, Sechra, Kotásek doběhla do cíle na třetím místě v čase 44,86. Štafeta „B“ ve složení Ožana, Chwistek, Salamon, Broda skončila na celkovém osmém místě. Štafeta Zlína byla diskvalifikována a naskytla se obrovská šance pro družstvo Hranic. Třinec v této štafetě získal dva body k dobru. Bylo jasné, že budou rozhodovat dlouhé štafety. Rovněž družstvo Havířova ve štafetách na 4x 400 m složilo dva běhy. Štafeta „A“ ve složení Korejz, Ožana, Salamon, Kotásek doběhla do cíle na třetím místě v čase 3:34 a to velký kus před třineckými, a Havířov vrátil úder v těchto bězích ve velkém stylu. Štafeta „B“ ve složení Chwistek, Broda, Záleský, Zecha doběhla do cíle na devátém místě a dokonce porazila třinecké borce.

Po konečném součtu do bojů o Extraligu postoupila Opava. Prvoligovou příslušnost si zajistilo družstvo Zlína, které porazilo Hranice o pouhé dva body. A Havířov udržel třetí místo, pouhé čtyři body před Břeclaví. Je to pro tohle mladé družstvo velký úspěch, protože cíl byl před sezonou jasný, udržet se jako nováček soutěže. Nicméně borci Havířova jeli celou sezonu nad plán a téměř bez výkyvů. Družstvo, které je složeno převážně z odchovanců, kteří trénují v nevyhovujících podmínkách na dnešní dobu, si zaslouženě svůj úspěch vychutnalo a oslavilo. Dokonce na soupisku zařadilo na pár závodů i žactvo, které si nevedlo špatně. Havířov je jediné město mezi ligovými účastníky, co nemůže ligová kola pořádat. Což je velká škoda. Ale družstvu mužů patří za letošní výkony absolutorium.