aktuality termínovka statistiky galerie kontakt historie

facebook

@atletikahavirov

ATLETICKÉ MEDAILE Z MISTROVSTVÍ ČR

Během měsíce června proběhla 3 mistrovství České republiky a jedno mistrovství Moravy a Slezska v atletice. Havířovští atleti a atletky získali na těchto mistrovstvích 8 medailí a přidali dalších 8 umístění v elitní finálové osmičce. Titul mistra ČR získali ve svých věkových kategoriích Lukáš Ožana a Lukáš Mizerák, stříbro vybojovala v ženách Petra Klementová.

Jako první bylo na programu mistrovství Moravy a Slezska konané v Břeclavi. Nejvýrazněji se prosadila Petra Klementová, která potvrdila roli největší favoritky ve vrhu koulí (4 kg) žen. Klementová suverénně zvítězila výkonem 15,87m. Tento výkon byl zároveň novým oddílovým rekordem. Dvě třetí místa vybojoval pro atletický oddíl Slavia Havířov Michal Broda. Oba bronzy vybojoval v hlavní mužské kategorii, první na trati 800 m a druhý na 400 m překážek. Další bronzovou medaili přidal junior Daniel Přeček ve skoku o tyči.

Co se závodů týká, tak byl jednoznačně nejnabitější víkend 18. a 19.6. Na programu totiž byly tři závody, a to mistrovství ČR dospělých v Táboře, mistrovství ČR veteránů ve Svitavách a také se uskutečnil běh Havířova.

Na MČR dospělých v Táboře získala bronz Klementová v kouli.
"Závody mi nevyšly podle mých představ, měla jsem natrénováno, ale někde se stala chyba. V závodě jsem byla nervózní a nemohla jsem se technicky srovnat a přišlo mi, že nemám tu pořádnou energii. Myslela jsem, že získám stříbro, na zlato jsem až moc realistická a s prací se tomu nedá věnovat na 100%. Sezóna pro mě ještě neskončila, pokusím se prodat formu a překonat hranici 16-ti metrů," okomentovala závod Petra.
Matěj Linhart se v běhu na 110 m překážek dostal do finále, ve kterém obsadil 8 místo v novém osobním rekordu. Další osobák si připsal v běhu na 400 m překážek, kde obsadil celkovou 16. pozici. Stejného umístění dosáhl i Lukáš Ožana v běhu na 800 m. Dva tituly mistra ČR získali odchovanci havířovské atletiky. Výšku mužů ovládl Jaroslav Bába a v disku mužů nenašel přemožitele Marek Bárta.

V sobotu 18.6. závodili na MČR také veteráni. Havířov měl zastoupení v jediném závodníkovi Lukáši Mizerákovi. Ten zvítězil ve všech sprintech, do kterých nastoupil. Po vynásobení výkonů (koeficienty dle věkových kategorií) z toho nakonec medailově bylo zlato na 200 m, stříbro na 400 m a čtvrté místo na 100 m.
"Na 100 m jsem měl opět pomalý start, takže to ještě musím dopilovat. Co se týče 200 a 400 m tak se mi běželo skvěle. Rezervy tam pořád ještě jsou. Na to, že bylo vedro a dusno a časový pořad se posunul asi o 40 minut, tak to byl kvalitní závod," zhodnotil MČR Lukáš.
Ve stejný den se závodilo i v Havířově na tradičním Běhu Havířova. I když byl závod velmi dobře zorganizován (mimo jiné se předávání cen ujala bývalá reprezentantka ČSSR na 200 m a 400 m paní Olga Kmochová-Bubíková a provázel slovem profimoderátor pan Jiří Jekl) nenašlo na atletický stadion cestu mnoho závodníků. Nízkou závodnickou účast alespoň trochu vynahradily velmi pěkné výkony v některých kategoriích.

Poslední mistrovství ČR proběhlo 25. a 26.6. v Třinci. Týkalo se to dorostenců (16 a 17 let) a juniorů (18 a 19 let). Hned na úvod mistrovství se představil jeden ze spolufavoritů běhu na 1500 m juniorů, havířovský Lukáš Ožana. Po takticky velmi dobře zvládnutém závodu mohl slavit titul mistra v ČR v novém osobním rekordu 3:57,86. Závod na 1500m se rozbíhal v ostrém tempu, které udával největší favorit Dominik Sigmund z Vítkovic. Ožana se držel mezi první trojicí závodníků, posledních 200 m nasadil finiš, kterému odolával právě jen vítkovický závodník. Ani ten však už havířovského běžce nebyl schopen porazit.
"Jsem velmi šťastný, že se mi podařilo obhájit mistrovský titul z haly a hlavně z nového osobního rekordu, který už má hodnotu pod 4 minuty. Podařilo se mi splnit všechny taktické pokyny, které mi dal trenér, hlavně udržet si čelo závodu a posledních 200 m běžet nadoraz. Těším se na mezistátní utkání, které bude na začátku července v Maďarsku. Myslím si, že pokud to bude dobře rozběhnutý závod, tak jsem schopen si čas ještě zlepšit na úroveň oddílového rekordu," řekl po závodě Lukáš.
Dalším závodníkem havířovské Slavie byl Daniel Přeček, který skončil ve skoku o tyči juniorů na solidním 7. místě. Filip Bartoš pak doběhl na 14. místě v závodě na 400 m překážek. Oba závodníci předvedli výkony na hranici osobních rekordů.